Krążownik klasy Broadside


Krążownik typu Broadside

Imperialny Krążownik Artyleryjski

Krążownik typu Broadside (salwa burtowa) to oparty o konstrukcję Gwiezdnego Niszczyciela typu Gladiator okręt rakietowy zaprojektowany w początkach galaktycznej wojny domowej. Zgodnie ze swoją nazwą przeznaczony jest przede wszystkim do walki w linii, gdzie przy użyciu potężnego uzbrojenia rakietowego może wyrządzać poważne szkody ciężkim okrętom wroga.

Tworząc Broadside'a zdecydowano, że będzie to okręt ściśle wyspecjalizowany. W związku z tym wyeliminowano z projektu praktycznie całą artylerię, zostawiając jedynie dwa symboliczne turbolasery. Usunięto również hangary dla myśliwców i transportowców, emitery promienia ściągającego i dużą część wyposażenia pozwalającego zachować okrętowi autonomiczność, w zamian za to instalując osiem baterii po 5 wyrzutni rakiet każda. Redukcja wyposażenia pozwoliła na znaczne zmniejszenie liczebności załogi, a w większości wariantów krążownika zredukowano też opancerzenie, aby zwiększyć jego możliwości manewrowe.

Z początku krążowniki typu Broadside wyposażano w kosztowne pociski diamentowo-borowe o dalekim zasięgu i obszarowym działaniu, dzięki czemu mogły one zadać pierwsze ciosy linii bojowej przeciwnika lub nadciągającym formacjom uderzeniowym poruszającym się w ścisłym szyku. Później jednak ze względów ekonomicznych zdecydowano o przezbrojeniu je w klasyczne rakiety wstrząsowe. Jednostki te używane były niemal wyłącznie w składzie większych flot bojowych i ze względu na swoją wrażliwość na ataki kanonierek i myśliwców zawsze otrzymywały eskortę lotniczą lub z złożoną jednostek dostosowanych specjalnie do zwalczania myśliwców i bombowców - na przykład krążowników Tartan.

Żródła: Sluis Van, Wookiepedia
Specyfikacja techniczna
Pełna nazwa jednostki: Broadside
Prędkość kosmiczna: 4
Prędkość atmosferyczna: ?
Klasa hipernapędu: 1
Producent: Kuat Drive Yards
Wytrzymałość: 266
Osłony: 178
Zwrotność: 3
Długość: 500 m
Załoga: 625 (w tym 84 strzelców)
Pasażerowie: 30
Ładowność: 2500 ton
Koszt produkcji: 22.654.800 kr
Uzbrojenie
  • 2 turbolasery o mocy 300
  • 40 wyrzutni rakiet (po 30 pocisków) o mocy 250

Możesz również polubić...