Krążownik klasy Carrack


Krążownik typu Carrack

Jednostka Wsparcia Floty

Krążownik typu Carrack to jednostka bardzo trudna do sklasyfikowania. Wielkością odpowiada raczej fregacie, uzbrojeniem - krążownikowi (stąd jego nominalne zaszeregowanie), a pod względem prędkości przewyższa nawet niektóre myśliwce (choć nie dorównuje korwecie typu Vigil). Prawdopodobnie najłatwiej byłoby sklasyfikować go jako niszczyciel (nie myląc z Gwiezdnym Niszczycielem) - i byłby prawdopodobnie jedynym przedstawicielem tak stworzonej grupy.

Powstały w czasach Starej Republiki Carrack nie jest jednostką zbyt nowoczesną, jednak należy do tych okrętów, które pozostają użyteczne przez bardzo długi czas. Często pełni klasyczne działania krążownicze, ponadto bardzo dobrze sprawdza się zarówno w działaniach przeciw frachtowcom przemytniczym, jak i w akcjach przeciw mniejszym klasom okrętów bojowych - fregatom i korwetom, które może doścignąć dzięki swojej bardzo wysokiej prędkości i zniszczyć lub zmusić do kapitulacji za pomoca silnego uzbrojenia (ciężkie turbolasery o mocy takiej, jak na drednocie!). Opancerzenia też mogłoby mu pozazdrościć wiele jednostek bojowych, i to nawet tych powszechnie uważanych za silniejsze od niego.

Konstrukcja tego krążownika jest tak odporna, że wielokrotnie po bitwie znajdywano żywe załogi wewnątrz czegoś, co z wierzchu zupełnie już nie przypominało okrętu. Minusem jest to, że aby osiągnąć taką wytrzymałość, wnętrze Carracka podzielono na wiele niewielkich pomieszczeń o niskich stropach, z grodziami o niewielkich otworach komunikacyjnych, co staje się dość niewygodne dla załogi, szczególnie dla osób wzrostu wyższego niż przeciętny. Zewnętrzny wygląd tej jednostki potrafi natomiast czasem zmylić niezbyt uważnego i niedoświadczonego przeciwnika, który widząc płytę ochronną części dziobowej bierze ją za okna mostka i wyciąga błędne wnioski co do wielkości całego okrętu.

Pewną wadą Carracka jest brak miejsca do przenoszenia większej ilości myśliwców - cztery lub pięć TIE przenoszonych na zewnętrznych prowadnicach może pełnić zadania rozpoznawcze i brać udział w akcjach przeciw statkom handlowym, pirackim czy przemytniczym, jednak w przypadku walki z okrętem bojowym cały ciężar starcia spoczywa na samym krążowniku. Karaki mogą czasem służyć jako transportowce do przewiezienia bardzo ważnego ładunku oraz, ze względu na znaczną prędkość, jako rajderzy na zaplecze i konwoje wroga. Podobnie jak niszczyciele typu Victory, są też w stanie wejść w atmosferę planety znacznie głębiej, niż jakikolwiek inny okręt kosmiczny - zostało to wykorzystane m.in. przez wielkiego admirała Thrawna podczas ataku na Ukio.

Carracków używa się zazwyczaj albo jako wsparcia orbitalnych sił bezpieczeństwa, albo też w charakterze lekkiego wsparcia linii bojowych floty, gdzie mają za zadanie prowadzić zwiad oraz zwalczać lekkie okręty wroga oraz myśliwce. Jednostki tego typu wzięły podczas wojen klonów udział w bitwie o Coruscant i przyczyniły się do zniszczenia okrętu flagowego Separatystów, Niewidzialnej Ręki. Za czasów Imperium natomiast wielu dygnitarzy imperialnych korzystało z tych krążowników typu Carrack jako szybkich i bezpiecznych jednostek dyspozycyjnych, zdatnych czy to do podróży, czy też do zadań bojowych - czasem i prywatnych.

Żródła: Sluis Van, Wookiepedia
Specyfikacja techniczna
Pełna nazwa jednostki: Carrack
Prędkość kosmiczna: 8
Prędkość atmosferyczna: ?
Klasa hipernapędu: 1
Producent: Damorian Manufacturing Corporation
Wytrzymałość: 500
Osłony: 267
Zwrotność: 6
Długość: 350 m
Załoga: 1092 (w tym 80 strzelców)
Pasażerowie: 142
Ładowność: 3500 ton
Koszt produkcji: 19.148,000 kr
Uzbrojenie
  • 10 ciężkich turbolaserów o mocy 525
  • 20 dział laserowych o mocy 150
  • 5 emiterów promienia ściągającego o mocy 300
  • 4-5 myśliwców TIE

Możesz również polubić...