Wprowadzenie do serwera

Początek

Na początek może to gdzie się obecnie znajdujecie. Otóż jesteście na stronie internetowej najlepszego serwera Roleplay związanego z Imperium Galaktycznym w Polsce. Ten wpis ma was wprowadzić w tajniki Discorda, Roleplaya oraz naszego serwera. Gdy już przeczytacie to co znajduje się na tej podstronie to będziecie wiedzieć wiele przydatnych rzeczy do gry. No to może na początek zadamy pytanie, czy wiecie co to jest Roleplay? (w skrócie RP). Jeśli tak, to możecie przewinąć do kolejnego akapitu, jednak jeśli nie wiecie to zostańcie tutaj i przeczytajcie do końca. Roleplay zwany potocznie po prostu RP jest to najnormalniej w świecie odgrywanie postaci przez siebie stworzonej, albo innej lub roli. Sama nazwa „Role” czyli z angielskiego rola, „Play” czyli gra, rozgrywka nam trochę mówi. Ale pewnie się spytacie, jak mam odgrywać tą swoją postać? Musicie ją na początek na pewno stworzyć, co i jak zostanie objaśnione w następnym akapicie. Wracając jednak, chodzi o to że wcielacie się w kogoś przez siebie stworzonego. Piszecie jako postać, oczywiście gdy gracie. Na kanałach offtopowych, czyli czacie ogólnym czy innych oznaczonych tą kategorią nie musicie pisać jako postać ale już jako ty, prawdziwy ty. Jeśli masz nadal pytania jakieś to proponuje ci żebyś sobie wpisał w Google „co to jest roleplay?”. Na pewno znajdziesz trochę więcej informacji na ten temat, albo zawsze możesz do nas napisać i się spytać o jakieś wskazówki ;). Skoro wiecie co to jest roleplay to czas zrobić swoją postać którą później wrzucicie na serwerowy kanał #karty-postaci. Wzór do tego jest podany na kanale #wzor-karty-postaci ale i tak wkleimy tutaj, by objaśnić trochę parę rzeczy z nim związanych. Wytłumaczymy tutaj tak krótko w miarę o co chodzi.


Karta postaci

Zrzut ekranu z Discorda

Wzór karty postaci znajdujący się na naszym Discordzie

Pierwsze rzeczy to są takie podstawowe informacje o Waszej postaci, czyli jak ma na imię, jakie ma nazwisko. Ile ma lat, tutaj dobrą opcją jest napisanie to w którym roku się urodziła. My mamy rok 4 ABY więc jeśli np. chcecie żeby Wasza postać miała powiedzmy 20 lat to musi się urodzić w 16 BBY. Kolejną rzeczą jest to, skąd pochodzi postać, czyli planeta na której się urodziła. Tutaj prosimy o oryginalność, aby uniknąć planet pokroju Naboo czy Tatooine. Serdecznie polecamy przejrzenie sobie mapy uniwersum Gwiezdnych Wojen. Dalej mamy klasę, czyli to kim będzie wasza postać w naszym państwie. Do wyboru jest Flota, gdzie w domyśle będziecie mogli obsługiwać poszczególne sekcje jednostki lub dowodzić okrętami. Lotnictwo, tam będziecie mogli sprawdzić się w pilotażu myśliwców wszelakiej maści. No i Armia o której nie muszę mówić zbyt wiele. Są to po prostu żołnierze sił naziemnych wliczając w to żołnierzy oraz pojazdy.

Gdzie dodać kartę postaci i kontaktować się z zespołem moderacji celem jej poprawy lub akceptacji?

Polecamy Wam przeczytać te informacje, mimo tego że nie są zbyt aktualne jeśli chodzi o to co my robimy, czyli nie jesteśmy już Imperium ale mogą być bardzo przydatne:

Oprócz wyżej wymienionych trzech klas, mamy też zarząd, ISB oraz wiele innych które nie są dostępne dla nowych graczy i niektórych. Tam idą wybrani, którzy sprawdzili się już na naszym RP i wiedzą co z czym się je. Można powiedzieć że takie formacje dla weteranów.

No dobrze, idziemy dalej w takim razie. Mamy tam cechy charakteru które chyba nie muszę wyjaśniać. Najlepiej by było gdybyście się ich trzymali i gdy macie wpisane nie wiem, że jest zawsze ponury czy coś w ten deseń to niech taki będzie. I też nie wpisujcie byle czego tylko dobrze się zastanówcie nad tym. Najważniejsze to żeby wam się dobrze grało tą postacią, i czuli z nią komfortowo. Dalej mamy Historię postaci, czyli to co się z nią działo zanim dołączyła do nas, zanim znalazła się razem z nami. Tutaj możecie popuścić trochę wodze swojej fantazji ale pamiętajcie że nie zawsze wasza Karta może zostać zaakceptowana. Będą czasem mogły być sytuacje kiedy to coś w waszej Historii chociażby, bo tam najczęściej są, znajdziemy nieprawidłowość. Wtedy poprosimy o zmianę trochę tej Historii. Dalej są już opcjonalne, ale przydatne informacje, czyli wzrost, kolor włosów, oczu itp. Na koniec wskazane jest by dać avatar, który będzie przedstawiał waszą postać. Jeśli chcecie mieć jak część osób na naszym serwerze, czyli mieć logo serwera w tle avatara zgłoście się do kogoś z Administracji by wam udostępnili logo, albo po prostu przerobili Avatar. No i gotowe, jeśli zrobicie postać wystarczy tylko poczekać, aż administracja zatwierdzi postać i da Wam rangi oraz zmieni nick i jesteście gotowi, by zostać wprowadzonym.

Wprowadzenie na naszym serwerze może wykonać dowolny członek zespołu administracyjnego, ich lista zawsze dostępna jest tutaj.

Zatem raz jeszcze, jak wypełnić wzór karty postaci?

Imię i nazwisko: Tutaj wpisujemy imię i nazwisko dla postaci + ewentualne pseudonimy. Serdecznie polecamy wszelkie generatory imion dostępne w internecie.
Wiek: Tutaj należy wpisać wiek swojej postaci. Warto, aby postać była w wieku od 18 do około 28 lat.
Skąd pochodzi postać: W tym miejscu należy podać nazwę planety, z której pochodzi postać. Apelujemy o oryginalność i niewybieranie planet typu Tatooine czy Mandalore. Tutaj dopomóc może strona z mapą galaktyki, wystarczy wybrać dowolną planetę: swgalaxymap.com
Wybór klasy:
W tym punkcie wpisuje się jedną z trzech opcji: Flota, Armia lub Lotnictwo. Wybór ten jest jednorazowy, więc warto dokładnie przemyśleć opcje.
Cechy charakteru: Prosimy o podanie niedługiej charakterystyki postaci. Można tak na prawdę korzystać ze wszystkich istniejących cech charakteru, byle by się nie wykluczały.
Historia postaci: (minimum 200 znaków) Historia postaci powinna opisać przede wszystkim skąd u postaci wzięła się sympatia do Imperium. Jak dołączył do floty/armii/lotnictwa. Kim byli rodzice, czym się zajmowali. Czy postać ma rodzeństwo itp. itd. Zawsze można napisać do administracji z wszelkimi zapytaniami odnośnie historii.

Aparycja

Wzrost: Postać nie powinna być ani za wysoka, ani za niska. Zalecamy wzrost około 1,80m.
Kolor oczu: Tutaj pełna dowolność.
Kolor włosów: Tutaj pełna dowolność.
Kolor skóry: Tutaj pełna dowolność.
Waga: Postać nie może posiadać nadwagi ani niedowagi. Musi się zatem mieścić w prawidłowym BMI.

Jak wygląda proces wrzucania gotowej karty postaci?

Kolejność działań jest następująca:

 1. Użytkownik korzystając z wzoru widocznego na szczycie tego kanału dodaje swoją kartę postaci na kanale #karty-postaci
 2. Administracja w terminie do dwóch dni weryfikuje poprawność danych oraz ewentualnie prosi użytkownika o poprawienie detali.
 3. W przypadku akceptacji użytkownikowi nadane zostają odpowiednie rangi oraz pseudonim. Użytkownik powinien na tym etapie zgłosić się do administratorów/moderatorów i poprosić o wprowadzenie postaci. Wprowadzenie to nic innego jak niewielki wątek, w którym postać dołącza do naszych sił przylatując do układu i dostając żołnierską autoryzację oficera.
 4. W przypadku braku akceptacji postaci można porozmawiać z administracją na temat powodów odrzucenia. Użytkownik może otrzymać konkretne instrukcje, które poprawią kartę lub może on napisać całkowicie nową kartę.

Zasady formatowania tekstu na Discordzie

Skoro macie już zrobioną postać to czas by wytłumaczyć Wam parę małych trików, które się przydadzą i to jak pisać na naszym serwerze. Jeśli jesteście nowi, to nie martwcie się, szybko załapiecie. Dla starych RPowiczów jednak mam informację że piszemy w stylu gwiazdkowym. To w której osobie, pierwszej czy trzeciej będziecie pisać to już jest Wasza sprawa. Nie narzucamy jej, w której jest wam wygodnie to w tej piszcie. Wiecie już jak możecie pisać? Jakim stylem itp.? No to w takim razie czas na rzeczy które będziecie musieli umieć używać, czyli formatowanie tekstu w Discordzie.
Wytłumaczę po kolei większość „trików” jeśli chodzi o formatowanie tekstu:

1. Jeśli Wasza postać ma wykonać jakąś akcję, to piszemy to kursywą. W tym celu piszemy na chacie:

Wygląd wiadomości na serwerze Prawdziwa forma wiadomości

Użycie pojedynczej gwiazdki na początku i końcu wiadomości spowoduje, że tekst będzie miał zastosowaną kursywę.

2. Jeżeli chcecie odegrać kogoś mniej ważnego lub kogoś, kto nie posiada karty postaci (np. NPC) to używamy podwójnej gwiazdki, co skutkuje pogrubieniem tekstu.

Wygląd wiadomości na serwerze Prawdziwa forma wiadomości

3. Oczywiście zwykłym tekstem bez jakiegokolwiek formatowania odgrywamy to co mówi postać.

4. Kolejną funkcją formatowania Discorda jest użycie tyldy (`). Pierwszym zastosowaniem tego znaku jest przykładowo komunikacja pomiędzy okrętami lub poprzez komlink:

Wygląd wiadomości na serwerze Prawdziwa forma wiadomości

5. Ostatnią funkcją również z użyciem tyldy jest formatowanie używane głównie do pisania raportów:

Wygląd wiadomości na serwerze Prawdziwa forma wiadomości

Odegranie przykładowej sytuacji będzie wyglądało w sposób następujący:

Wygląd wiadomości na serwerze Prawdziwa forma wiadomości
Wiadomość po napisaniu Wygląd wysyłanej wiadomości

Komendy

Skoro formatowanie tekstu już mamy ogarnięte to czas na kilka rzeczy dodatkowych oraz trochę ważnych dla Was. Boty, które będą używane do usprawnienia rozgrywki lub rozwiązywania sporów. Co to są boty serwerowe, to raczej nie będziemy wyjaśniali, ale tak po krótce to są ułatwienia. Mamy kilka botów, bota który nam daje możliwość ustawienia przywitania, ogólnie do zarządzania serwerem. Kolejny służy do banku, do pieniędzy i ogólnie ekonomii no i jeszcze bot do rolli oraz do muzyki.

Komendy które musicie znać, a raczej które się Wam przydadzą to:
$money – ta komenda pokazuje wam ile macie pieniędzy na koncie:
Użycie komendy money
$money-give <@nick_gracza> <ilość> – komenda na dawanie graczom pieniędzy:
Użycie komendy money-give
/roll <ilość> – rollowanie które będzie potrzebne na wątkach by rozwiązywać spory i określać to czy coś waszej postaci się stanie, czy coś waszej postaci się uda. Więcej na temat rolli, jakie będą używane na serwerowym kanale #mechaniki:

Uwaga, znak przed komendą na serwerze został zmieniony i używa się teraz komendy /roll


Kategorie kanałów na serwerze

W wykazie kategorii macie spis kategorii i napisane które są używane do RolePlay’u a które są offtopami gdzie nie trzeba odgrywać postaci.

Wykaz kategorii:

 • WAŻNE – offtop
 • KANAŁY INNE INRP – RP
 • KANAŁY KOMUNIKACYJNE – RP
 • KANAŁY OPERACYJNE – RP
 • KANAŁY ARCHIWALNE – offtop
 • PRZYDZIAŁY – Pół na pół
 • SEKCJA OFFTOPOWA – offtop
 • KANAŁY GŁOSOWE – offtop
 • WYRZUTKIZM SPOŁECZNY – pełny offtop

 


Ważne pliki związane z serwerem

Kodeks Karny Wykaz Rang Zarządu Wykaz Rang ISB Wykaz Wydziałów ISB
Kodeks_Wojskowy_Imperium_Galaktyczne IGRP_Zarząd_Rangi IGRP_ISB_Rangi IGRP_ISB_Wydziały

Możesz również polubić...